DGS şehit ve gazi yakını

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) ŞEHİT/GAZİ YAKINLIK BİLGİLERİ

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti ile sınav ücreti alınmaz. Bu kapsamda olup ücret muafiyetinden faydalanmak isteyen adaylar, Aday Başvuru Formunun bu alanında "ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneğini işaretlerler. Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında bilgileri yer almayan adaylar, bu muafiyetten yararlanamazlar. Bu yüzden bu seçeneği işaretleyen adayın ayrıca aşağıda belirtilen işlemleri de yapmış olması gerekir:

1) ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydı olmayan adaylar başvuru süresi içinde başvuru merkezine giderek başvuru merkezi görevlisi ile bu bilgilerinin sisteme girişini yapacaklardır. Öncelikle; "Aday İşlemleri" alanında "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi" seçilerek gelen ekranda adayın T.C Kimlik numarası yazılacaktır. Bu kapsamda ücret muafiyeti hakkı olan adayların Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) yer alan bilgileri ekrana yansıtılarak ÖSYM kayıtlarına alınmış olacaktır. Ücret muafiyetine ilişkin geçerlilik süresi de ekranda belirtilecektir. Ücret muafiyetine ilişkin belirtilen geçerlilik süresi bittiğinde bu işlemin tekrar yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sınava başvuru işlemi yapılmadan önce yapılmış olmalıdır.

 2) Yukarıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra adayın sınava başvuru işlemi yapılacaktır. Başvuru ekranında "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi" başlığı altında aynı SGK bilgisi yer alacaktır. Söz konusu şehit/gazi yakınlık bilgisi ilgili yıl için ücret muafiyetinde geçerli olacaktır.

 3) Başvuru ekranında "ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneği işaretlenecektir.

4) "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi"nin ÖSYM kayıtlarına alınmasını sağlayan ancak bu sınav için ücret muafiyetinden yararlanmak istemeyen adaylar, "ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneğini boş bırakabileceklerdir.

5) Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi"nin ÖSYM kayıtlarına alınmasını sağlayan ancak, bu sınav için ücret muafiyetinden yararlanmak istemediği için " ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneğini boş bırakan adayların süresi içinde sınav ücretini ödemeleri gerekmektedir.

6) Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi"nin ÖSYM kayıtlarına alınmasını sağlayan ancak, "Ücret muafiyetinden yararlanmak istiyorum." seçeneğini boş bırakan ve süresi içinde sınav ücretini de yatırmayan adayların, başvuru bilgileri silinecek, bina/salon atamaları yapılmayacak ve bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

7) "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi"nin ÖSYM kayıtlarına alınmasını sağlayan ancak sınava başvuruda ücret muafiyetinden yararlanmak istemeyen adaylar, ücret muafiyetinden yararlanmak istedikleri takdirde başvuru süresi içinde https://ais.osym.gov.tr adresinde "Başvuru Bilgilerini Güncelle" alanına giriş yaparak "Şehit/Gazi Yakınlık" sekmesindeki seçeneği işaretleyecekler, daha sonra "Önizleme ve Onay" sekmesinden "Başvuru Bilgileri Değişiklikleri Kontrol ve Önizleme" butonunu seçerek gelen ekranda "Değişiklikleri Onayla" ile istedikleri değişikliği yaparak ücret muafiyetinden yararlanabileceklerdir.

8) ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde kaydı olan adaylardan Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerini ÖSYM sistemine işletmek isteyenler başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce  T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak, "Profilim" alanında yer alan "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim" sayfasında bulunan "Şehit/Gazi Yakınlık 12 Bilgilerimi SGK'dan Güncelle" butonuna basarak bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlayabileceklerdir.

9) Sınava internet üzerinden bireysel başvuru hakkı olan adaylar da sınava başvurularını yapmadan önce yukarıda belirtildiği şekilde "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim" sayfasında bulunan "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerimi SGK'dan Güncelle" butonuna basarak bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlayabileceklerdir.

10) ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemine giriş için aday erişim şifresi olmayan adaylar, Şehit/Gazi yakınlık bilgilerinin ÖSYM sistemine girişini başvuru merkezlerinden de sağlayabileceklerdir.

11) Aday Başvuru Formunda "ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneğini işaretleyen ancak ÖSYM kayıtlarına alınmış Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi bulunmayan adayların, sınava başvuru ekranında bu seçeneği işaretlemeleri sistem tarafından engellenecektir.

12) Aday Başvuru Formunun bu alanındaki bilgi, sadece başvuru süresi içinde aday tarafından https://ais.osym.gov.tr adresinden güncellenebilecektir. Ücret muafiyeti için geçerlilik süresi sona eren adayların ücret muafiyetinden yararlanabilmeleri için yeniden Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim" sayfasında bulunan "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerimi SGK'dan Güncelle" butonuna basarak  bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlamaları gerekmektedir. ÖSYM, ücret muafiyeti için geçerlilik süresini yeniden belirleme hakkını saklı tutar.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Geç Başvuru Günü yapılan başvurular bu kapsam dışındadır. Geç Başvuru Gününün tek günle sınırlı olması ve sınav ücretinin aynı gün ödenmesinin zorunlu olması nedeniyle, aday için bir mağduriyet oluşmaması amacıyla Geç Başvuru Günü yapılan başvurularda bu bilgi alanında işaretleme yapılamayacaktır.