KAMU PERSONELİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SINAVI (KPSS) LİSANS SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı (KPSS) Lisans Sınavı programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilir.

Koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adayların, Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı (KPSS) Lisans Sınavı başvurusu alınmış olsa bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı (KPSS) Lisans Sınavı adayının hem 2020-KPSS Lisans'a hem de 2020-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Sınavına katılması mümkün değildir. 2020-KPSS Lisans'a başvurmuş adayların 2020-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans'a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenir. Buna göre, hâlen bir lisans programında okumakta olan ve 13 Temmuz 2020 tarihinden sonra mezun olacak adayların 2020-KPSS'ye hangi öğrenim düzeyinde katılacaklarına karar verirken bu hususa dikkat etmeleri gerekir.

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı (KPSS) Lisans Sınavı için bu yıl yapılacak olan 2020-KPSS'ye Ortaöğretim veya Ön Lisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri hâlinde, KPSS B Grubu Lisans sınavı sonucunun açıklanma tarihi itibarıyla KPSS Ortaöğretim veya Ön Lisans sınav sonuçlarının geçerliliği sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS Ortaöğretim veya Ön Lisans sınav sonuçlarını etkilemez. 2018-KPSS'ye Ortaöğretim veya Ön Lisans düzeyinden giren adayların 2020-KPSS Lisans sınavına girmeleri hâlinde, bu sınav sonucunun açıklanma tarihi itibarıyla KPSS Ortaöğretim veya Ön Lisans sınav sonuçlarının geçerliliği sona erer. 2019- KPSS'ye giren adaylardan A Grubu veya öğretmen kadrolarına başvurmak isteyenler, istedikleri takdirde puanlarını yükseltmek için 2020-KPSS'ye girebilir. Sistem, yüksek olan puana göre ölçme ve değerlendirme işlemi yapar.

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı (KPSS) Lisans Sınavı'na A grubu kadroları adaylarının, Öğretmenlik bölümü adaylarının girmesi zorunludur. Öğretmenlik için başvuracakların lisans öğrenimlerinin son sınıfında olmaları şart koşulmaktadır yani tercih işlemlerinin yapılacağı son tarih itibariyle mezun olmak gerekir.