HIZLI ERİŞİM

Puan Hesaplamaları

Puan Hesaplamaları

MSÜ nedir?

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ (MSÜ) NEDİR?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı, tamamıyla lise son sınıf ve mezun öğrencilerinin katılım gösterebildiği; önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim verecek olan ve subay ihtiyacını karşılayan öğretim kurumu boşluğunu doldurmak amacıyla ÖSYM tarafından koordine edilen bir sınavdır.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavından geçer bir not alan adaylar, YKS (TYT, AYT) olarak adlandırılan üniversite sınavından da yeterli puanı almaları halinde harp okulları için mülakatlara girmeye hak kazanabilirler.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı YKS'den birkaç ay önce (genellikle mart) sabah oturumuyla yapılır. Sınava giriş belgeleri ortalama bir hafta önce ÖSYM'nin adresinden yayımlanır ve adaylar bu belge ve kimlikleri ile sınava girebilir. MSÜ sınavı 135 dakikadır. MSÜ sınavı beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir testtir. Test, tek kitapçık halinde adaylara verilir.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavında Türkçe 40 soru, Sosyal Bilimler testi içerisinde yer alan Tarih 5 soru, Coğrafya 5 soru ,Felsefe 5 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe soruları 5 soru, Temel Matematik 40 soru, Fen Bilimleri testi içerisinde yer alana Fizik 7 soru, Kimya 7 soru, Biyoloji 6 sorudan oluşur.

MSÜ'ye başvuran adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2'nci Seçim Aşamalarına katılabilmeleri için ayrıca o yıl yapılacak olan YKS için başvuru yapmaları ve Harp Okulları için YKS'nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) ile YKS'nin 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için ise sadece YKS'nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir.