LGS nedir?

LİSELERE GEÇİŞ SINAVI (LGS) NEDİR?

  • LGS NEDİR, Kimler Girebilir ? 2018 yılından beri ortalama 1 milyon 8. Sınıf öğrencisinin eğitim öğretim yılının sonunda (haziran ayı) 8. sınıf müfredatından sorumlu olarak katıldığı 90 soruluk testtir. İki oturum halinde gerçekleştirilir.

  • LGS NEDİR, Kaç Oturum Vardır ? Bir gün içinde iki oturum halinde ve ayrı kitapçıklar halinde gerçekleştirilen LGS'nin 1. oturumunu SÖZEL, ikinci oturumunu SAYISAL sorular oluşturur.

  • LGS NEDİR, Hangi Bölümler Vardır ? SÖZEL bölüm kitapçığında 20 Türkçe, 10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 Yabancı Dil (İngilizce) sorusu vardır. SAYISAL bölüm kitapçığında ise 20 Matematik, 20 Fen Bilimleri sorusu vardır.

  • LGS NEDİR, Kaç Soru Vardır ? SÖZEL bölüm için toplamda 50 soruya 75 dakika, SAYISAL bölüm için toplamda 40 soruya 80 dakika ayrılır. LGS'de 3 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. LGS'de en yüksek puan 500, en düşük puan ise 100'dür.


LGS'de branş bazında kat sayılara bakıldığında sınav genelinde 3 branşın kat sayısının diğer branşlara göre yüksek olduğu (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri) bilinmektedir. Yani öğrencinin, bu üç branşta çözdüğü her sorunun sıralamasına getireceği katkı diğer üç branştan daha fazla olacaktır.