MSÜ 2. Seçim aşaması kuralları

MSÜ 2. SEÇİM AŞAMASI KURALLARI

1) Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'nda (MSÜ), Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek taban puanı veya daha yüksek puan alan adayların 2'nci seçim aşamalarına katılımı amacıyla yapılacak çağrı https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

2) Milli Savunma Üniversitesi için (MSÜ),  başvurusu kabul edilen adayların icra edilecek olan 2'nci seçim aşamalarına gelirken beraberlerinde getireceği belgeler https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Adayların eksik evrak ile gelmeleri durumunda en kısa zamanda evraklarını tamamlamaları sağlanacak, evraklarını istenen zamanda tamamlayamayan adaylar eleneceklerdir.

 3) Milli Savunma Üniversitesi için (MSÜ),   2'nci seçim aşamalarına çağrılan adaylar; internette ilân edilen tarih ve saatte, Kara Harp Okulu Komutanlığı/Ankara sınav merkezinde hazır bulunacaklardır. 2'nci seçim aşamaları, sağlık raporu bölümü hariç olmak üzere;

a. Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)  Hava Harp Okulu adayları için 1. gün Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), 2.  gün Psikomotor Testi, 3. gün mülakat sınavları yapılacak şekilde 3 gün sürecektir.

 b. Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)  diğer okulların adayları için ise 1. gün Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), 2. gün mülakat sınavları ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacak şekilde 2 günsürecektir.

4) Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) için, MSÜ sınavına katılan adaylar ( geçen yıl girdiği TYT puanı 200 ve üzeri olanlar) istedikleri takdirde o yıl yapılan (son) TYT'ye girmeden YKS'nin diğer oturumlarına girebilecekler. Ancak geçen yılki TYT puanı 200 ve üzerinde olduğu için son yapılacak olan TYT sınavına girmek istemeyen adaylar, MSB tarafından TYT puanına bir taban puan belirleneceği hususunu da göz önünde bulundurmalılar. Ayrıca geçen yılın TYT puanı 200 ve üzeri olanlardan son TYT'ye girmeden, geçen yılın TYT puanını kullanmak isteyenlerin de geçen yılki TYT dönüştürülmüş puanlarının hesaplanabilmesi için son yapılacak YKS'ye başvuru yapmaları zorunludur.  AYT sınavı başvurusu yapan adaylardan birinci tercihi Hava Harp Okulu olanların (birinci tercihler yeterli olmaz ise diğer tercihlere göre) MSÜ Sayısal puanı en yüksekten başlayarak oluşturulacak sıralama listesine göre önceden belirlenen kontenjan miktarı kadar aday Hava Harp Okulu adayı olarak belirlenecek, diğer adayların Hava Harp okulu adaylıkları da sonlandırılacaktır.

Bu adaylar 2'nci seçim aşamalarında diğer adaylardan farklı olarak Psikomotor Testine tabi tutulacaktır. 2'nci seçim aşamaları sonunda başarılı olan adaylardan "Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişlidir." raporu alanlar, MSÜ Sayısal Puanı (100'lük sisteme dönüştürülerek), FYT ve Mülakat notları, MSB'nin belirleyeceği oranlar dahilinde hesaplanarak sıralanır.

Bu adaylardan Öğrenci Seçim Uçuşu (ÖSU) kontenjanına girmeye hak kazananlar ÖSU eğitimine başlatılır. Hava Harp Okulu için 2'nci Seçim Aşamalarına çağrılan her aday ÖSU'ya tefrik edilmeyecektir. Kontenjana giremeyen adaylarının Hava Harp Okulu adaylığı sonlandırılacak (Hava Kuvvetleri Komutanlığı namına KHO'da okutulacak İstihkâm sınıfı Hariç), varsa diğer tercihleri için adaylıkları ise devam edecektir. ÖSU'yu başarı ile bitiren adaylar HHO kontenjanı dahilinde yerleştirme esaslarına göre sıralamaya tabi tutulacaklardır.