YDT başvurusu nasıl yapılır?

YABANCI DİL TESTİ (YKS-DİL, YDT)  Başvurusu Nasıl Yapılır?

YKS, YDT'yi de kapsayan bir sınavdır. Yani başvuru süreci ve evresi TYT ve AYT ile aynıdır.

YKS'ye başvurular genel olarak şubatın ilk haftası- martın ilk haftasını kapsayan hemen hemen bir aya yakın süre zarfında yapılır. YKS giriş ücretini ödeme süresi ise başvuruların bittiği günün ertesi gününe kadar sürmektedir. YKS başvuruları ÖSYM'nin sitesinden yapılmakta ancak adaylar edevlet üzerinden de başvuru sayfasına giriş yapabilmektedir.

YKS başvurusunda 12. sınıf olan adaylar, okul idaresince başvuru yapıp daha sonra sınav giriş  ücretlerini yatırarak başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır. Tüm adaylar için TYT zorunludur. Diğer sınavlara girmek içinse (AYT ve YDT) oturum seçilir ve ücret ödemesi oturum başına olacak şekilde yatırılır.

YKS başvurusunda lise mezunu olan adaylar, ÖSYM şifreleriyle https://ais.osym.gov.tr/ adresinden başvuru yapıp sınav giriş ücretini yatırarak başvuru işlemini tamamlamış olacaktır. Aday eğer ÖSYM şifresini unutmuşsa şifremi unuttum kısmından gizli sorusu ve yanıtı üzerinden tekrar şifre oluşturabilir. Eğer buradan  şifresini oluşturamadıysa kendisine en yakın bir liseden belirlenen ücret karşılığında (5 TL) şifre temin edip internetten başvurusunu yapıp sınav giriş ücretini de yatırarak YKS başvuru sürecini tamamlayabilecektir.

Kendi okulunda YKS başvurusu yapılmayan 12. sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar ise başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya Sınav başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapabilmektedir. Adaylar başvuru merkezlerini www.ösym.gov.tr adresinden öğrenebilir.