HIZLI ERİŞİM

Puan Hesaplamaları

Puan Hesaplamaları

Karşıt Renk
TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ 2. DÖNEM GİRİŞ SINAVI YAKLAŞIYOR!

2020-TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ 2. DÖNEM GİRİŞ SINAVI YAKLAŞIYOR!

2020-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 2. Dönem başvuruları 17-24 Ağustos 2020 tarihinde tamamlanmıştı. 4 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan sınava dair başvuru kılavuzu, tercih edilecek uzmanlık alanları ve kontenjan bilgisini içeren tablo, ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yayınlandı.

2020-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 2. Dönem için adaylar, 120 soru Temel Tıp Bilgileri Testi için 10.15, 150 dakika, 120 soru Klinik Tıp Bilimleri Testi için 14.45, 150 dakika ile karşı karşıya gelecek. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götürecek.

2020-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 2. Dönem Geç Başvuru Günü ise 3 Eylül 2020 olarak belirlendi. (Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün %50 artırımlı olarak ödenir.)

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) Ankara, İzmir ve Antalya'da gerçekleştirilir ve adayların başarılı olmaları için sınavdan  K veya T puanı 45 ve üzeri almaları beklenir. Mezun olmuş bir hekimin uzmanlık (ihtisas) tercihinde bulunabilmesi için ÖSYM tarafından kabul edilmiş dil sınavlarından birinden (YDS, e-YDS, ÜDS, YÖKDİL) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerine ait bir sınavdan en az 50 puan almaları gerekir. Yerleştirme işleminin yapılabilmesi için bu dillerin herhangi birinden yabancı dil yeterliliği gerekmektedir. Sınav sonuçları ve sınav sonuçlarına göre bir eğitim programına yerleştirilen adayların hakları yalnızca ilgili sınav dönemi için geçerlidir.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) herhangi  bir tıp bölümü için uzmanlık eğitimi almak isteyen pratisyen doktorlar, uzmanlık sınavını başarıyla geçtikten sonra tercihlerine göre Tıp Fakülteleri, Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri veya Adli Tıp Kurumunda 3-6 yıl arasında değişen sürelerde uzmanlık eğitimi alabilir ve bu eğitimin sonunda da  "Uzman Doktor"  unvanını alırlar.